2024 GRAMMY Nominations: See The Full Nominees List – The GRAMMYs

The wait is finally over!

The Recording Academy has officially revealed nominations for the 2024 GRAMMYs, which will take place Sunday, Feb. 4, at Crypto.com Arena in Los Angeles.

The 2024 GRAMMYs, officially known as the 66th GRAMMY Awards, will air live (8:00-11:30 PM, LIVE ET/5:00-8:30 PM, LIVE PT) on the CBS Television Network and will stream on Paramount+ (live and on demand for Paramount+ with SHOWTIME subscribers, or on demand for Paramount+ Essential subscribers the day after the special airs)^.

Three new GRAMMY categories will debut at the 2024 GRAMMYs: Best African Music Performance, Best Alternative Jazz Album and Best Pop Dance Recording.

These history-making category additions are part of a larger set of updates and amendments, which go into effect immediately at the 2024 GRAMMYs, aimed at making the GRAMMY Awards process “more fair, transparent and accurate”, according to Recording Academy CEO Harvey Mason jr.

The GRAMMYs voting process begins with members and record companies submitting entries, which are then screened for eligibility and category placement. The Online Entry Process (OEP) Access Period took place from July 17, 2023 – Aug. 31, 2023. First Round Voting occurred from Oct. 11 to Oct. 20, 2023. Lastly, Final Round Voting will span Dec. 14, 2023 to Jan. 4, 2024 — and the winners will be announced during Music’s Biggest Night on Feb. 4!

The Academy’s voting members, all involved in the creative and technical processes of recording, then participate in (1) the nominating process that determines the five finalists in each category; and (2) the final voting process which determines the GRAMMY winners.
For more information, view the
GRAMMY Awards Journey, an interactive, engaging online resource about the complete GRAMMY Awards process, from Online Entry and Eligibility Screening to Peer Voting and Nominations.

1. Record Of The Year

Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

Worship
Jon Batiste
Jon Batiste, Jon Bellion, Pete Nappi & Tenroc, producers; Serban Ghenea & Pete Nappi, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

Not Strong Enough
boygenius
boygenius & Catherine Marks, producers; Owen Lantz, Catherine Marks, Mike Mogis, Bobby Mota, Kaushlesh “Garry” Purohit & Sarah Tudzin, engineers/mixers; Pat Sullivan, mastering engineer

Flowers
Miley Cyrus
Kid Harpoon & Tyler Johnson, producers; Michael Pollack, Brian Rajaratnam & Mark “Spike” Stent, engineers/mixers; Joe LaPorta, mastering engineer

What Was I Made For? [From The Motion Picture “Barbie”]
Billie Eilish
Billie Eilish & FINNEAS, producers; Billie Eilish, Rob Kinelski & FINNEAS, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

On My Mama
Victoria Monét
Deputy, Dernst Emile II & Jeff Gitelman, producers; Patrizio Pigliapoco & Todd Robinson, engineers/mixers; Colin Leonard, mastering engineer

Vampire
Olivia Rodrigo
Dan Nigro, producer; Serban Ghenea, Michael Harris, Chris Kasych, Daniel Nigro & Dan Viafore, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer

Anti-Hero
Taylor Swift
Jack Antonoff & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Serban Ghenea, Laura Sisk & Lorenzo Wolff, engineers/mixers; Randy Merrill, mastering engineer

Kill Bill
SZA
Rob Bisel & Carter Lang, producers; Rob Bisel, engineer/mixer; Dale Becker, mastering engineer

2. Album Of The Year

Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with 20% or more playing time of the album.

World Music Radio
Jon Batiste
Jon Batiste, Jon Bellion, Nick Cooper, Pete Nappi & Tenroc, producers; Jon Batiste, Pete Nappi, Kaleb Rollins, Laura Sisk & Marc Whitmore, engineers/mixers; Jon Batiste, Jon Bellion, Jason Cornet & Pete Nappi, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

the record
boygenius
boygenius & Catherine Marks, producers; Owen Lantz, Will Maclellan, Catherine Marks, Mike Mogis, Bobby Mota, Kaushlesh “Garry” Purohit & Sarah Tudzin, engineers/mixers; Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters; Pat Sullivan, mastering engineer

Endless Summer Vacation
Miley Cyrus
Kid Harpoon, Tyler Johnson & Mike Will Made-It, producers; Pièce Eatah, Craig Frank, Paul David Hager, Stacy Jones, Brian Rajaratnam & Mark “Spike” Stent, engineers/mixers; Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein, Thomas Hull, Tyler Johnson, Michael Len Williams II & Michael Pollack, songwriters; Joe LaPorta, mastering engineer

Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd
Lana Del Rey
Jack Antonoff, Zach Dawes, Lana Del Rey & Drew Erickson, producers; Jack Antonoff, Michael Harris, Dean Reid & Laura Sisk, engineers/mixers; Jack Antonoff, Lana Del Rey & Mike Hermosa, songwriters; Ruairi O’Flaherty, mastering engineer

The Age Of Pleasure
Janelle Monáe
Sensei Bueno, Nate “Rocket” Wonder & Nana Kwabena, producers; Mick Guzauski, Nate “Rocket” Wonder, Jayda Love, Janelle Monáe & Yáng Tan, engineers/mixers; Jarrett Goodly, Nathaniel Irvin III, Janelle Monáe Robinson & Nana Kwabena Tuffuor, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

GUTS
Olivia Rodrigo
Daniel Nigro, producer; Serban Ghenea, Sterling Laws, Mitch McCarthy, Daniel Nigro, Dave Schiffman, Mark “Spike” Stent, Sam Stewart & Dan Viafore, engineers/mixers; Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

Midnights
Taylor Swift
Jack Antonoff & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Zem Audu, Serban Ghenea, David Hart, Mikey Freedom Hart, Sean Hutchinson, Ken Lewis, Michael Riddleberger, Laura Sisk & Evan Smith, engineers/mixers; Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

SOS
SZA
Rob Bisel, ThankGod4Cody & Carter Lang, producers; Rob Bisel, engineer/mixer; Rob Bisel, Cody Fayne, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters; Dale Becker, mastering engineer

3. Song Of The Year

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

A&W
Jack Antonoff, Lana Del Rey & Sam Dew, songwriters (Lana Del Rey)

Anti-Hero
Jack Antonoff & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

Butterfly
Jon Batiste & Dan Wilson, songwriters (Jon Batiste)

Dance The Night (From Barbie The Album)
Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

Flowers
Miley Cyrus, Gregory Aldae Hein & Michael Pollack, songwriters (Miley Cyrus)

Kill Bill
Rob Bisel, Carter Lang & Solána Rowe, songwriters (SZA)

Vampire
Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

What Was I Made For? [From The Motion Picture “Barbie”]
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

4. Best New Artist

This category recognizes an artist whose eligibility-year release(s) achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

Gracie Abrams
Fred again..
Ice Spice
Jelly Roll
Coco Jones
Noah Kahan
Victoria Monét
The War And Treaty

5. Producer Of The Year, Non-Classical

A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

Jack Antonoff

      • Being Funny In A Foreign Language (The 1975) (A)

      • Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd (Lana Del Rey) (A)

      • Midnights (Taylor Swift) (A)

Dernst “D’Mile” Emile II

      • JAGUAR II (Victoria Monét) (A)

Hit-Boy

      • Bus Stop (Don Toliver Featuring Brent Faiyaz) (T)

      • Just Face It (Dreamville With Blxst) (T)

      • Kings Disease III (Nas) (A)

      • Magic 3 (Nas) (A)

      • Magic 2 (Nas) (A)

      • Slipping Into Darkness (Hit-Boy & The Alchemist) (S)

      • Surf Or Drown Vol. 1 (Hit-Boy) (A)

      • Surf Or Drown Vol. 2 (Hit-Boy) (A)

      • Victims & Villains (Musiq Soulchild & Hit-Boy) (A)

• Metro Boomin

      • Am I Dreaming (Metro Boomin Featuring Roisee & A$AP Rocky) (S)

      • Calling (Metro Boomin Featuring NAV, A Boogie Wit Da Hoodie & Swae Lee) (S)

      • Creepin’ (Metro Boomin Featuring 21 Savage & The Weeknd) (S)

      • More M’s (Drake & 21 Savage) (S)

      • Oh U Went (Young Thug Featuring Drake) (S)

      • Superhero (Heroes & Villains) (Metro Boomin, Future & Chris Brown) (S)

      • Til Further Notice (Travis Scott Featuring James Blake & 21 Savage) (S)

      • Trance (Metro Boomin Featuring Travis Scott & Young Thug) (S)

      • War Bout It (Lil Durk Featuring 21 Savage) (S)

• Daniel Nigro

      • Casual (Chappell Roan) (S)

      • Divide (Dermot Kennedy) (S)

      • Guts (Olivia Rodrigo) (A)

      • Hot To Go! (Chappell Roan) (S)

      • Kaleidoscope (Chappell Roan) (S)

      • Red Wine Supernova (Chappell Roan) (S)

      • Welcome To My Island (Caroline Polachek) (S)

6. Songwriter of the Year, Non-Classical

A Songwriter’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

Edgar Barrera

      • Cuestion De Tiempo (Don Omar) (T)

      • Falsa Alarma (En Vivo) (Grupo Firme) (T)

      • Gucci Los Paños (Karol G) (T)

      • La Despedida (Christian Nodal) (T)

      • Mi Ex Tenía Razón (Karol G) (T)

      • Que Vuelvas (Various Artists) (T)

      • Un Cumbión Dolido (Christian Nodal) (T)

      • un x100to (Grupo Frontera & Bad Bunny) (T)

      • Yo Pr1mero (Rels B) (S)

Jessie Jo Dillon

      • Buried (Brandy Clark) (T)

      • Girl In The Mirror (Megan Moroney) (T)

      • Halfway To Hell (Jelly Roll) (T)

      • I Just Killed A Man (Catie Offerman) (S)

      • Memory Lane (Old Dominion) (S)

      • Neon Cowgirl (Dan + Shay) (T)

      • screen (HARDY) (T)

      • The Town In Your Heart (Lori McKenna) (T)

      • Up Above The Clouds (Cecilia’s Song) (Brandy Clark) (T)

Shane McAnally

      • Come Back To Me (Brandy Clark) (S)

      • Good With Me (Walker Hayes) (S)

      • He’s Never Gunna Change (Lauren Daigle) (S)

      • I Should Have Married You (Old Dominion) (S)

      • Independently Owned (Alex Newell & Original Broadway Cast of Shucked) (S)

      • Never Grow Up (Niall Horan) (S)

      • Start Nowhere (Sam Hunt) (S)

      • Walmart (Sam Hunt) (S)

      • We Don’t Fight Anymore (Carly Pearce & Chris Stapleton) (S)

Theron Thomas

      • All My Life (Lil Durk Featuring J. Cole) (S)

      • Been Thinking (Tyla) (S)

      • Cheatback (Chlöe & Future) (T)

      • How We Roll (Ciara & Chris Brown) (S)

      • Make Up Your Mind (Cordae) (S)

      • Pretty Girls Walk (Big Boss Vette) (S)

      • Seven (Jung Kook & Latto) (S)

      • Told Ya (Chlöe & Missy Elliot) (T)

      • You And I (Sekou) (T)

Justin Tranter

      • Gemini Moon (Reneé Rapp) (T)

      • Honey! (Are U Coming?) (Måneskin) (S)

      • I Want More (Marisa Davila & Cast Of Grease: Rise Of The Pink Ladies) (S)

      • Jersey (Baby Tate) (S)

      • A Little Bit Happy (TALK) (S)

      • Pretty Girls (Reneé Rapp) (S)

      • River (Miley Cyrus) (S)

7. Best Pop Solo Performance

For new vocal or instrumental pop recordings. Singles or Tracks only.

Flowers
Miley Cyrus

Paint The Town Red
Doja Cat

What Was I Made For? [From The Motion Picture “Barbie”]
Billie Eilish

Vampire
Olivia Rodrigo

Anti-Hero
Taylor Swift

8. Best Pop Duo/Group Performance

For new vocal or instrumental duo/group or collaborative pop recordings. Singles or Tracks only.

Thousand Miles
Miley Cyrus Featuring Brandi Carlile

Candy Necklace
Lana Del Rey Featuring Jon Batiste

Never Felt So Alone
Labrinth Featuring Billie Eilish

Karma
Taylor Swift Featuring Ice Spice

Ghost In The Machine
SZA Featuring Phoebe Bridgers

9. Best Pop Vocal Album

For albums containing greater than 75% playing time of new pop vocal recordings.

Chemistry
Kelly Clarkson

Endless Summer Vacation
Miley Cyrus

GUTS
Olivia Rodrigo

– (Subtract)
Ed Sheeran

Midnights
Taylor Swift

10. Best Dance/Electronic Recording

For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

Blackbox Life Recorder 21F
Aphex Twin
Richard D James, producer; Richard D James, mixer

Loading
James Blake
James Blake & Dom Maker, producers; James Blake, mixer

Higher Than Ever Before
Disclosure
Cirkut, Guy Lawrence & Howard Lawrence, producers; Guy Lawrence, mixer

Strong
Romy & Fred again..
Fred again.., Stuart Price & Romy, producers; Fred again.. & Stuart Price, mixers

Rumble
Skrillex, Fred again.. & Flowdan
Fred again.. & Skrillex, producers; Skrillex, mixer

11. Best Pop Dance Recording

For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.

Baby Don’t Hurt Me
David Guetta, Anne-Marie & Coi Leray
Johnny Goldstein, Toby Green, David Guetta & Mike Hawkins, producers; Serban    Ghenea, mixer

Miracle
Calvin Harris Featuring Ellie Goulding
Burns & Calvin Harris, producers; Calvin Harris, mixer

Padam Padam
Kylie Minogue
Lostboy, producer; Guy Massey, mixer

One In A Million
Bebe Rexha & David Guetta
Burns & David Guetta, producers; Serban Ghenea, mixer

Rush
Troye Sivan
Styalz Fuego, Novodor & Zhone, producers; Alex Ghenea, mixer

12. Best Dance/Electronic Music Album

For vocal or instrumental albums. Albums only.

Playing Robots Into Heaven
James Blake

For That Beautiful Feeling
The Chemical Brothers

Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022)
Fred again..

Kx5
Kx5

Quest For Fire
Skrillex

13. Best Rock Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative rock recordings.

Sculptures Of Anything Goes
Arctic Monkeys

More Than A Love Song
Black Pumas

Not Strong Enough
Boygenius

Rescued
Foo Fighters

Lux Æterna
Metallica

14. Best Metal Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative metal recordings.

Bad Man
Disturbed

Phantom Of The Opera
Ghost

72 Seasons
Metallica

Hive Mind
Slipknot

Jaded
Spiritbox

15. Best Rock Song

A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock and Metal songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Angry
Mick Jagger, Keith Richards & Andrew Watt, songwriters (The Rolling Stones)

Ballad Of A Homeschooled Girl
Daniel Nigro & Olivia Rodrigo, songwriters (Olivia Rodrigo)

Emotion Sickness
Dean Fertita, Joshua Homme, Michael Shuman, Jon Theodore & Troy Van Leeuwen, songwriters (Queens Of The Stone Age)

Not Strong Enough
Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (boygenius)

Rescued
Dave Grohl, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett & Pat Smear, songwriters (Foo Fighters)

16. Best Rock Album

For albums containing greater than 75% playing time of new rock, hard rock or metal recordings.

But Here We Are
Foo Fighters

Starcatcher
Greta Van Fleet

72 Seasons
Metallica

This Is Why
Paramore

In Times New Roman…
Queens Of The Stone Age

17. Best Alternative Music Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative Alternative music recordings.

Belinda Says
Alvvays

Body Paint
Arctic Monkeys

Cool About It
boygenius

A&W
Lana Del Rey

This Is Why
Paramore

18. Best Alternative Music Album

Vocal or Instrumental.

The Car
Arctic Monkeys

The Record
boygenius

Did You Know That There’s A Tunnel Under Ocean Blvd
Lana Del Rey

Cracker Island
Gorillaz

I Inside The Old Year Dying
PJ Harvey

19. Best R&B Performance

For new vocal or instrumental R&B recordings.

Summer Too Hot
Chris Brown

Back To Love
Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley

ICU
Coco Jones

How Does It Make You Feel
Victoria Monét

Kill Bill
SZA

20. Best Traditional R&B Performance

For new vocal or instrumental traditional R&B recordings.

Simple
Babyface Featuring Coco Jones

Lucky
Kenyon Dixon

Hollywood
Victoria Monét Featuring Earth, Wind & Fire & Hazel Monét

Good Morning
PJ Morton Featuring Susan Carol

Love Language
SZA

21. Best R&B Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Angel
Halle Bailey, Theron Feemster & Coleridge Tillman, songwriters (Halle)

Back To Love
Darryl Andrew Farris, Robert Glasper & Alexandra Isley, songwriters (Robert Glasper Featuring SiR & Alex Isley)

ICU
Darhyl Camper Jr., Courtney Jones, Raymond Komba & Roy Keisha Rockette, songwriters (Coco Jones)

On My Mama
Dernst Emile II, Jeff Gitelman, Victoria Monét, Kyla Moscovich, Jamil Pierre & Charles Williams, songwriters (Victoria Monét)

Snooze
Kenny B. Edmonds, Blair Ferguson, Khris Riddick-Tynes, Solána Rowe & Leon Thomas, songwriters (SZA)

22. Best Progressive R&B Album

For albums containing greater than 75% playing time of newly recorded progressive vocal tracks derivative of R&B.

Since I Have A Lover
6LACK

The Love Album: Off The Grid
Diddy

Nova
Terrace Martin And James Fauntleroy

The Age Of Pleasure
Janelle Monáe

SOS
SZA

23. Best R&B Album

For albums containing greater than 75% playing time of new R&B recordings.

Girls Night Out
Babyface

What I Didn’t Tell You (Deluxe)
Coco Jones

Special Occasion
Emily King

JAGUAR II
Victoria Monét

CLEAR 2: SOFT LIFE EP
Summer Walker

24. Best Rap Performance

For a Rap performance. Singles or Tracks only.

The Hillbillies
Baby Keem Featuring Kendrick Lamar

Love Letter
Black Thought

Rich Flex
Drake & 21 Savage

SCIENTISTS & ENGINEERS
Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane

Players
Coi Leray

25. Best Melodic Rap Performance

For a solo or collaborative performance containing both elements of R&B melodies and Rap.

Sittin’ On Top Of The World
Burna Boy Featuring 21 Savage

Attention
Doja Cat

Spin Bout U
Drake & 21 Savage

All My Life
Lil Durk Featuring J. Cole

Low
SZA

26. Best Rap Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Attention
Rogét Chahayed, Amala Zandile Dlamini & Ari Starace, songwriters (Doja Cat)

Barbie World [From Barbie The Album]
Isis Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)

Just Wanna Rock
Mohamad Camara, Symere Woods & Javier Mercado, songwriters (Lil Uzi Vert)

Rich Flex
Brytavious Chambers, Isaac “Zac” De Boni, Aubrey Graham, J. Gwin, Anderson Hernandez, Michael “Finatik” Mule & Shéyaa Bin Abraham-Joseph, songwriters (Drake & 21 Savage)

SCIENTISTS & ENGINEERS
Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future And Eryn Allen Kane)

27. Best Rap Album

For albums containing greater than 75% playing time of new rap recordings.

Her Loss
Drake & 21 Savage

MICHAEL
Killer Mike

HEROES & VILLIANS
Metro Boomin

King’s Disease III
Nas

UTOPIA
Travis Scott

28. Best Spoken Word Poetry Album

For albums containing greater than 50% playing time of new spoken word poetry recordings.

A-You’re Not Wrong B-They’re Not Either: The Fukc-It Pill Revisited
Queen Sheba

For Your Consideration’24 -The Album
Prentice Powell and Shawn William

Grocery Shopping With My Mother
Kevin Powell

The Light Inside
J. Ivy

When The Poems Do What They Do
Aja Monet

29. Best Jazz Performance

For new vocal or instrumental solo, duo/group or collaborative jazz recordings.

Movement 18′ (Heroes)
Jon Batiste

Basquiat
Lakecia Benjamin

Vulnerable (Live)
Adam Blackstone Featuring The Baylor Project & Russell Ferranté

But Not For Me
Fred Hersch & Esperanza Spalding

Tight
Samara Joy

30. Best Jazz Vocal Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal jazz recordings.

For Ella 2
Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band

Alive At The Village Vanguard
Fred Hersch & Esperanza Spalding

Lean In
Gretchen Parlato & Lionel Loueke

Mélusine
Cécile McLorin Salvant

How Love Begins
Nicole Zuraitis

31. Best Jazz Instrumental Album

For albums containing greater than 75% playing time of new instrumental jazz recordings.

The Source
Kenny Barron

Phoenix
Lakecia Benjamin

Legacy: The Instrumental Jawn
Adam Blackstone

The Winds Of Change
Billy Childs

Dream Box
Pat Metheny

32. Best Large Jazz Ensemble Album

For albums containing greater than 75% playing time of new ensemble jazz recordings.

The Chick Corea Symphony Tribute – Ritmo
ADDA Simfònica, Josep Vicent, Emilio Solla

Dynamic Maximum Tension
Darcy James Argue’s Secret Society

Basie Swings The Blues
The Count Basie Orchestra Directed By Scotty Barnhart

Olympians
Vince Mendoza & Metropole Orkest

The Charles Mingus Centennial Sessions
Mingus Big Band

33. Best Latin Jazz Album

For vocal or instrumental albums containing greater than 75% playing time of newly recorded material. The intent of this category is to recognize recordings that represent the blending of jazz with Latin, Iberian-American, Brazilian, and Argentinian tango music.

Quietude
Eliane Elias

My Heart Speaks
Ivan Lins With The Tblisi Symphony Orchestra

Vox Humana
Bobby Sanabria Multiverse Big Band

Cometa
Luciana Souza & Trio Corrente

El Arte Del Bolero Vol. 2
Miguel Zenón & Luis Perdomo

34. Best Alternative Jazz Album

For vocal or instrumental albums containing greater than 75% playing time of new Alternative jazz recordings.

Love In Exile
Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily

Quality Over Opinion
Louis Cole

SuperBlue: The Iridescent Spree
Kurt Elling, Charlie Hunter, SuperBlue

Live At The Piano
Cory Henry

The Omnichord Real Book
Meshell Ndegeocello

35. Best Traditional Pop Vocal Album

For albums containing greater than 75% playing time of new traditional pop recordings.

To Steve With Love: Liz Callaway Celebrates Sondheim
Liz Callaway

Pieces Of Treasure
Rickie Lee Jones

Bewitched
Laufey

Holidays Around The World
Pentatonix

Only The Strong Survive
Bruce Springsteen

Sondheim Unplugged (The NYC Sessions), Vol. 3
(Various Artists)

36. Best Contemporary Instrumental Album

For albums containing greater than 75% playing time of new contemporary instrumental recordings.

As We Speak
Béla Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer, Featuring Rakesh Chaurasia

On Becoming
House Of Waters

Jazz Hands
Bob James

The Layers
Julian Lage

All One
Ben Wendel

37. Best Musical Theater Album

For albums containing greater than 51% playing time of new recordings. Award to the principal vocalist(s), and the album producer(s) of 50% or more playing time of the album. The lyricist(s) and composer(s) of 50 % or more of a score of a new recording are eligible for an Award if any previous recording of said score has not been nominated in this category.

Kimberly Akimbo
John Clancy, David Stone & Jeanine Tesori, producers; Jeanine Tesori, composer; David Lindsay-Abaire, lyricist (Original Broadway Cast)

Parade
Micaela Diamond, Alex Joseph Grayson, Jake Pedersen & Ben Platt, principal vocalists; Jason Robert Brown & Jeffrey Lesser, producers; Jason Robert Brown, composer & lyricist (2023 Broadway Cast)

Shucked
Brandy Clark, Jason Howland, Shane McAnally & Billy Jay Stein, producers; Brandy Clark & Shane McAnally, composers/lyricists (Original Broadway Cast)

Some Like It Hot
Christian Borle, J. Harrison Ghee, Adrianna Hicks & NaTasha Yvette Williams, principal vocalists; Mary-Mitchell Campbell, Bryan Carter, Scott M. Riesett, Charlie Rosen & Marc Shaiman, producers; Scott Wittman, lyricist; Marc Shaiman, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

Sweeney Todd: The Demon Barber Of Fleet Street
Annaleigh Ashford & Josh Groban, principal vocalists; Thomas Kail & Alex Lacamoire, producers (Stephen Sondheim, composer & lyricist) (2023 Broadway Cast)

38. Best Country Solo Performance

For new vocal or instrumental solo country recordings.

In Your Love
Tyler Childers

Buried
Brandy Clark

Fast Car
Luke Combs

The Last Thing On My Mind
Dolly Parton

White Horse
Chris Stapleton

39. Best Country Duo/Group Performance

For new vocal or instrumental duo/group or collaborative country recordings.

High Note
Dierks Bentley Featuring Billy Strings

Nobody’s Nobody
Brothers Osborne

I Remember Everything
Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves

Kissing Your Picture (Is So Cold)
Vince Gill & Paul Franklin

Save Me
Jelly Roll With Lainey Wilson

We Don’t Fight Anymore
Carly Pearce Featuring Chris Stapleton

40. Best Country Song

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Buried
Brandy Clark & Jessie Jo Dillon, songwriters (Brandy Clark)

I Remember Everything
Zach Bryan & Kacey Musgraves, songwriters (Zach Bryan Featuring Kacey Musgraves)

In Your Love
Tyler Childers & Geno Seale, songwriters (Tyler Childers)

Last Night
John Byron, Ashley Gorley, Jacob Kasher Hindlin & Ryan Vojtesak, songwriters (Morgan Wallen)

White Horse
Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton)

41. Best Country Album

For albums containing greater than 75% playing time of new country recordings.

Rolling Up The Welcome Mat
Kelsea Ballerini

Brothers Osborne
Brothers Osborne

Zach Bryan
Zach Bryan

Rustin’ In The Rain
Tyler Childers

Bell Bottom Country
Lainey Wilson

42. Best American Roots Performance

For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

Butterfly
Jon Batiste

Heaven Help Us All
The Blind Boys Of Alabama

Inventing The Wheel
Madison Cunningham

You Louisiana Man
Rhiannon Giddens

Eve Was Black
Allison Russell

43. Best Americana Performance

For new vocal or instrumental Americana performance. Award to the artist(s).

Friendship
The Blind Boys Of Alabama

Help Me Make It Through The Night
Tyler Childers

Dear Insecurity
Brandy Clark Featuring Brandi Carlile

King Of Oklahoma
Jason Isbell And The 400 Unit

The Returner
Allison Russell

44. Best American Roots Song

A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Blank Page
Michael Trotter Jr. & Tanya Trotter, songwriters (The War And Treaty)

California Sober
Aaron Allen, William Apostol & Jon Weisberger, songwriters (Billy Strings Featuring Willie Nelson)

Cast Iron Skillet
Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell And The 400 Unit)

Dear Insecurity
Brandy Clark & Michael Pollack, songwriters (Brandy Clark Featuring Brandi Carlile)

The Returner
Drew Lindsay, JT Nero & Allison Russell, songwriters (Allison Russell)

45. Best Americana Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

Brandy Clark
Brandy Clark

The Chicago Sessions
Rodney Crowell

You’re The One
Rhiannon Giddens

Weathervanes
Jason Isbell And The 400 Unit

The Returner
Allison Russell

46. Best Bluegrass Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

Radio John: Songs of John Hartford
Sam Bush

Lovin’ Of The Game
Michael Cleveland

Mighty Poplar
Mighty Poplar

Bluegrass
Willie Nelson

Me/And/Dad
Billy Strings

City Of Gold
Molly Tuttle & Golden Highway

47. Best Traditional Blues Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

Ridin’
Eric Bibb

The Soul Side Of Sipp
Mr. Sipp

Life Don’t Miss Nobody
Tracy Nelson

Teardrops For Magic Slim Live At Rosa’s Lounge
John Primer

All My Love For You
Bobby Rush

48. Best Contemporary Blues Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

Death Wish Blues
Samantha Fish And Jesse Dayton

Healing Time
Ruthie Foster

Live In London
Christone “Kingfish” Ingram

Blood Harmony
Larkin Poe

LaVette!
Bettye LaVette

49. Best Folk Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

Traveling Wildfire
Dom Flemons

I Only See The Moon
The Milk Carton Kids

Joni Mitchell At Newport [Live]
Joni Mitchell

Celebrants
Nickel Creek

Jubilee
Old Crow Medicine Show

Seven Psalms
Paul Simon

Folkocracy
Rufus Wainwright

50. Best Regional Roots Music Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

New Beginnings
Buckwheat Zydeco Jr. & The Legendary Ils Sont Partis Band

Live At The 2023 New Orleans Jazz & Heritage Festival
Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers

Live: Orpheum Theater Nola
Lost Bayou Ramblers & Louisiana Philharmonic Orchestra

Made In New Orleans
New Breed Brass Band

Too Much To Hold
New Orleans Nightcrawlers

Live At The Maple Leaf
The Rumble Featuring Chief Joseph Boudreaux Jr.

51. Best Gospel Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

God Is Good
Stanley Brown Featuring Hezekiah Walker, Kierra Sheard & Karen Clark Sheard; Stanley Brown, Karen V Clark Sheard, Kaylah Jiavanni Harvey, Rodney Jerkins, Elyse Victoria Johnson, J Drew Sheard II, Kierra Valencia Sheard & Hezekiah Walker, songwriters

Feel Alright (Blessed)
Erica Campbell; Erica Campbell, Warryn Campbell, William Weatherspoon, Juan Winans & Marvin L. Winans, songwriters

Lord Do It For Me (Live)
Zacardi Cortez; Marcus Calyen, Zacardi Cortez & Kerry Douglas, songwriters

God Is
Melvin Crispell III

All Things
Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter

52. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian music single or track, (including pop, rap/hip-hop, Latin, or rock.)

Believe
Blessing Offor; Hank Bentley & Blessing Offor, songwriters

Firm Foundation (He Won’t) [Live]
Cody Carnes

Thank God I Do
Lauren Daigle; Lauren Daigle & Jason Ingram, songwriters

Love Me Like I Am
for KING & COUNTRY Featuring Jordin Sparks

Your Power
Lecrae & Tasha Cobbs Leonard

God Problems
Maverick City Music, Chandler Moore & Naomi Raine; Daniel Bashta, Chris Davenport, Ryan Ellis & Naomi Raine, songwriters

53. Best Gospel Album

For albums containing greater than 75% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

I Love You
Erica Campbell

Hymns (Live)
Tasha Cobbs Leonard

The Maverick Way
Maverick City Music

My Truth
Jonathan McReynolds

All Things New: Live In Orlando
Tye Tribbett

54. Best Contemporary Christian Music Album

For albums containing greater than 75% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, Latin, or rock recordings.

My Tribe
Blessing Offor

Emanuel
Da’ T.R.U.T.H.

Lauren Daigle
Lauren Daigle

Church Clothes 4
Lecrae

I Believe
Phil Wickham

55. Best Roots Gospel Album

For albums containing greater than 75% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

Tribute To The King
The Blackwood Brothers Quartet

Echoes Of The South
Blind Boys Of Alabama

Songs That Pulled Me Through The Tough Times
Becky Isaacs Bowman

Meet Me At The Cross
Brian Free & Assurance

Shine: The Darker The Night The Brighter The Light
Gaither Vocal Band

56. Best Latin Pop Album

For albums containing greater than 75% playing time of new Latin pop recordings.

La Cuarta Hoja
Pablo Alborán

Beautiful Humans, Vol. 1
AleMor

A Ciegas
Paula Arenas

La Neta
Pedro Capó

Don Juan
Maluma

X Mí (Vol. 1)
Gaby Moreno

57. Best Música Urbana Album

For albums containing greater than 75% playing time of new Música Urbana recordings.

SATURNO
Rauw Alejandro

MAÑANA SERÁ BONITO
Karol G

DATA
Tainy

58. Best Latin Rock or Alternative Album

For albums containing greater than 75% playing time of new Latin rock or alternative recordings.

MARTÍNEZ
Cabra

Leche De Tigre
Diamante Eléctrico

Vida Cotidiana
Juanes

De Todas Las Flores
Natalia Lafourcade

EADDA9223
Fito Paez

59. Best Música Mexicana Album (Including Tejano)

For albums containing greater than 75% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

Bordado A Mano
Ana Bárbara

La Sánchez
Lila Downs

Motherflower
Flor De Toloache

Amor Como En Las Películas De Antes
Lupita Infante

GÉNESIS
Peso Pluma

60. Best Tropical Latin Album

For albums containing greater than 75% playing time of new tropical Latin recordings.

Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022)
Rubén Blades Con Roberto Delgado & Orquesta

Voy A Ti
Luis Figueroa

Niche Sinfónico
Grupo Niche Y Orquesta Sinfónica Nacional de Colombia

VIDA
Omara Portuondo

MIMY & TONY
Tony Succar, Mimy Succar

Escalona Nunca Se Había Grabado Así
Carlos Vives

61. Best Global Music Performance

For new vocal or instrumental Global music recordings.

Shadow Forces
Arooj Aftab, Vijay Iyer & Shahzad Ismaily

Alone
Burna Boy

FEEL
Davido

Milagro Y Disastre
Silvana Estrada

Abundance In Millets
Falu & Gaurav Shah (Featuring PM Narendra Modi)

Pashto
Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia

Todo Colores
Ibrahim Maalouf Featuring Cimafunk & Tank And The Bangas

62. Best African Music Performance

Amapiano
ASAKE & Olamide

City Boys
Burna Boy

UNAVAILABLE
Davido Featuring Musa Keys

Rush
Ayra Starr

Water
Tyla

63. Best Global Music Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental Global Music recordings.

Epifanías
Susana Baca

History
Bokanté

I Told Them…
Burna Boy

Timeless
Davido

This Moment
Shakti

64. Best Reggae Album

For albums containing greater than 75% playing time of new reggae recordings.

Born For Greatness
Buju Banton

Simma
Beenie Man

Cali Roots Riddim 2023
Collie Buddz

No Destroyer
Burning Spear

Colors Of Royal
Julian Marley & Antaeus

65. Best New Age, Ambient, or Chant Album

For albums containing greater than 75% playing time of new vocal or instrumental new age recordings.

Aquamarine
Kirsten Agresta-Copely

Moments Of Beauty
Omar Akram

Some Kind Of Peace (Piano Reworks)
Ólafur Arnalds

Ocean Dreaming Ocean
David Darling & Hans Christian

So She Howls
Carla Patullo Featuring Tonality And The Scorchio Quartet

66. Best Children’s Music Album

For albums containing greater than 75% playing time of new musical or spoken word recordings that are created and intended specifically for children.

Ahhhhh!
Andrew & Polly

Ancestars
Pierce Freelon & Nnenna Freelon

Hip Hope For Kids!
DJ Willy Wow!

Taste The Sky
Uncle Jumbo

We Grow Together Preschool Songs
123 Andrés

67. Best Comedy Album

For albums containing greater than 75% playing time of new recordings.

I Wish You Would
Trevor Noah

I’m An Entertainer
Wanda Sykes

Selective Outrage
Chris Rock

Someone You Love
Sarah Silverman

What’s In A Name?
Dave Chappelle

68. Best Audio Book, Narration, and Storytelling Recording

Big Tree
Meryl Streep

Boldly Go: Reflections On A Life Of Awe And Wonder
William Shatner

The Creative Act: A Way Of Being
Rick Rubin

It’s Ok To Be Angry About Capitalism
Senator Bernie Sanders

The Light We Carry: Overcoming In Uncertain Times
Michelle Obama

69. Best Compilation Soundtrack For Visual Media

Award to the principal artist(s) and/or ‘in studio’ producer(s) of a majority of the tracks on the album.  In the absence of both, award to the one or two individuals proactively responsible for the concept and musical direction of the album and for the selection of artists, songs and producers, as applicable. Award also goes to appropriately credited music supervisor(s).

AURORA
(Daisy Jones & The Six)

Barbie The Album
(Various Artists)

Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By
(Various Artists)

Guardians of the Galaxy, Vol. 3: Awesome Mix, Vol. 3
(Various Artists)

Weird: The Al Yankovic Story
Weird Al Yankovic

70. Best Score Soundtrack For Visual Media (Includes Film And Television)

Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series, or other visual media.

Barbie
Mark Ronson & Andrew Wyatt, composers

Black Panther: Wakanda Forever
Ludwig Göransson, composer

The Fabelmans
John Williams, composer

Indiana Jones And The Dial Of Destiny
John Williams, composer

Oppenheimer
Ludwig Göransson, composer

71.  Best Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, video games and other interactive media.

Call Of Duty®: Modern Warfare II
Sarah Schachner, composer

God Of War Ragnarök
Bear McCreary, composer

Hogwarts Legacy
Peter Murray, J Scott Rakozy & Chuck E. Myers “Sea”, composers

Star Wars Jedi: Survivor
Stephen Barton & Gordy Haab, composers

Stray Gods: The Roleplaying Musical
Jess Serro, Tripod & Austin Wintory, composers

72. Best Song Written For Visual Media

A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television, video games or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

Barbie World [From “Barbie The Album”]
Naija Gaston, Ephrem Louis Lopez Jr. & Onika Maraj, songwriters (Nicki Minaj & Ice Spice Featuring Aqua)

Dance The Night [From “Barbie The Album”]
Caroline Ailin, Dua Lipa, Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Dua Lipa)

I’m Just Ken [From “Barbie The Album”]
Mark Ronson & Andrew Wyatt, songwriters (Ryan Gosling)

Lift Me Up [From “Black Panther: Wakanda Forever – Music From And Inspired By”]
Ryan Coogler, Ludwig Göransson, Robyn Fenty & Temilade Openiyi, songwriters (Rihanna)

What Was I Made For? [From “Barbie The Album”]
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

73. Best Music Video

Award to the artist, video director, and video producer.

I’m Only Sleeping
(The Beatles)
Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers

In Your Love
Tyler Childers
Bryan Schlam, video director; Kacie Barton, Silas House, Nicholas Robespierre, Ian Thornton & Whitney Wolanin, video producers

What Was I Made For
Billie Eilish
Billie Eilish, video director; Michelle An, Chelsea Dodson & David Moore, video producers

Count Me Out
Kendrick Lamar
Dave Free & Kendrick Lamar, video directors; Jason Baum & Jamie Rabineau, video producers

Rush
Troye Sivan
Gordon Von Steiner, video director; Kelly McGee, video producer

74. Best Music Film

For concert/performance films or music documentaries. Award to the artist, video director, and video producer.

Moonage Daydream
(David Bowie)
Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer

How I’m Feeling Now
Lewis Capaldi
Joe Pearlman, video director; Sam Bridger, Isabel Davis & Alice Rhodes, video producers

Live From Paris, The Big Steppers Tour
Kendrick Lamar
Mike Carson, Dave Free & Mark Ritchie, video directors; Cornell Brown, Debra Davis, Jared Heinke & Jamie Rabineau, video producers

I Am Everything
(Little Richard)
Lisa Cortés, video director; Caryn Capotosto, Lisa Cortés, Robert Friedman & Liz Yale Marsh, video producers

Dear Mama
(Tupac Shakur)
Allen Hughes, video director; Joshua Garcia, Loren Gomez, James Jenkins & Stef Smith, video producers

75. Best Recording Package

The Art Of Forgetting
Caroline Rose, art director (Caroline Rose)

Cadenza 21′
Hsing-Hui Cheng, art director (Ensemble Cadenza 21′)

Electrophonic Chronic
Perry Shall, art director (The Arcs)

Gravity Falls
Iam8bit, art director (Brad Breeck)

Migration
Yu Wei, art director (Leaf Yeh)

Stumpwork
Luke Brooks & James Theseus Buck, art directors (Dry Cleaning)

76. Best Boxed Or Special Limited Edition Package

The Collected Works Of Neutral Milk Hotel
Jeff Mangum, Daniel Murphy & Mark Ohe, art directors (Neutral Milk Hotel)

For The Birds: The Birdsong Project
Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists)

Gieo
Duy Dao, art director (Ngot)

Inside: Deluxe Box Set
Bo Burnham & Daniel Calderwood, art directors (Bo Burnham)

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition
Masaki Koike, art director (Lou Reed)

77. Best Album Notes

Evenings At The Village Gate: John Coltrane With Eric Dolphy (Live)
Ashley Kahn, album notes writer (John Coltrane & Eric Dolphy)

I Can Almost See Houston: The Complete Howdy Glenn
Scott B. Bomar, album notes writer (Howdy Glenn)

Mogadishu’s Finest: The Al Uruba Sessions
Vik Sohonie, album notes writer (Iftin Band)

Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971
Jeff Place & John Troutman, album notes writers (Various Artists)

Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos
Robert Gordon & Deanie Parker, album notes writers (Various Artists)

78. Best Historical Album

Fragments – Time Out Of Mind Sessions (1996-1997): The Bootleg Series, Vol. 17
Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Steve Addabbo, Greg Calbi, Steve Fallone, Chris Shaw & Mark Wilder, mastering engineers (Bob Dylan)

The Moaninest Moan Of Them All: The Jazz Saxophone of Loren McMurray, 1920-1922 Colin Hancock, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer; Richard Martin, restoration engineer (Various Artists)

Playing For The Man At The Door: Field Recordings From The Collection Of Mack McCormick, 1958–1971
Jeff Place & John Troutman, compilation producers; Randy LeRoy & Charlie Pilzer, mastering engineers; Mike Petillo & Charlie Pilzer, restoration engineers (Various Artists)

Words & Music, May 1965 – Deluxe Edition
Laurie Anderson, Don Fleming, Jason Stern, Matt Sulllivan & Hal Willner, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer; John Baldwin, restoration engineer (Lou Reed)

Written In Their Soul: The Stax Songwriter Demos
Robert Gordon, Deanie Parker, Cheryl Pawelski, Michele Smith & Mason Williams, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer; Michael Graves, restoration engineer (Various Artists)

79. Best Engineered Album, Non-Classical

An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

Desire, I Want To Turn Into You
Macks Faulkron, Daniel Harle, Caroline Polachek & Geoff Swan, engineers; Mike Bozzi & Chris Gehringer, mastering engineers (Caroline Polachek)

History
Nic Hard, engineer; Dave McNair, mastering engineer (Bokanté)

JAGUAR II
John Kercy, Kyle Mann, Victoria Monét, Patrizio “Teezio” Pigliapoco, Neal H Pogue & Todd Robinson, engineers; Colin Leonard, mastering engineer (Victoria Monét)

Multitudes
Michael Harris, Robbie Lackritz, Joseph Lorge & Blake Mills, engineers (Feist)

The Record
Owen Lantz, Will Maclellan, Catherine Marks, Mike Mogis, Bobby Mota, Kaushlesh “Garry” Purohit & Sarah Tudzin, engineers; Pat Sullivan, mastering engineer (boygenius)

80. Best Engineered Album, Classical

An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

The Blue Hour
Patrick Dillett, Mitchell Graham, Jesse Lewis, Kyle Pyke, Andrew Scheps & John Weston, engineers; Helge Sten, mastering engineer (Shara Nova & A Far Cry)

Contemporary American Composers
David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Fandango
Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers, Gustavo Castillo & Los Angeles Philharmonic)

Sanlikol: A Gentleman Of Istanbul – Symphony For Strings, Percussion, Piano, Oud, Ney & Tenor
Christopher Moretti & John Weston, engineers; Shauna Barravecchio & Jesse Lewis, mastering engineers (Mehmet Ali Sanlikol, George Lernis & A Far Cry)

Tchaikovsky: Symphony No. 5 & Schulhoff: Five Pieces
Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)

Field 10: Production, Engineering, Composition & Arrangement

81. Producer Of The Year, Classical

A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

David Frost
The American Project (Yuja Wang, Teddy Abrams, Louisville Orchestra) (A)
Arc II – Ravel, Brahms, Shostakovich (Orion Weiss) (A)
Blanchard: Champion (Yannick Nézet-Séguin, Latonia Moore, Ryan Speedo Green, Eric Owens, Stephanie Blythe, Metropolitan Opera Chorus & Orchestra) (A)
Contemporary American Composers (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra) (A)
The Guitar Player (Mattias Schulstad) (A)
Mysterium (Anne Akiko Meyers, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale) (A)
Verdi: Rigoletto (Daniele Rustioni, Piotr Beczala, Quinn Kelsey, Rosa Feola, Varduhi Abrahamyan, Andrea Mastroni, The Metropolitan Opera Chorus & Orchestra) (A)

Morten Lindberg
An Old Hall Ladymass (Catalina Vicens & Trio Mediæval) (A)
Thoresen: Lyden Av Arktis – La Terra Meravigliosa (Christian Kluxen & Arktisk Filharmoni) (A)
The Trondheim Concertos (Sigurd Imsen & Baroque Ensemble Of The Trondheim Symphony Orchestra) (A)
Yggdrasil (Tove Ramlo-Ystad & Cantus) (A)

Dmitriy Lipay
Adès: Dante (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic) (A) Fandango (Gustavo Dudamel, Anne Akiko Meyers & Los Angeles Philharmonic) (A)
Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony (Yannick Nézet-Séguin & Philadelphia Orchestra) (A)
Rachmaninoff: The Piano Concertos & Paganini Rhapsody (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic) (A)
Walker: Lyric For Strings; Folksongs For Orchestra; Lilacs For Voice & Orchestra; Dawson: Negro Folk Symphony (Asher Fisch & Seattle Symphony) (A)

Elaine Martone
Ascenso (Santiago Cañón-Valencia) (A)
Berg: Three Pieces From Lyric Suite; Strauss: Suite From Der Rosenkavalier (Franz Welser-Möst & The Cleveland Orchestra) (A)
Between Breaths (Third Coast Percussion) (A)
Difficult Grace (Seth Parker Woods) (A)
Man Up / Man Down (Constellation Men’s Ensemble) (A)
Prokofiev: Symphony No. 5 (Franz Welser-Möst & The Cleveland Orchestra) (A)
Rachmaninoff & Gershwin: Transcriptions By Earl Wild (John Wilson) (A)
Sirventés – Music From The Iranian Female Composers Association (Brian Thornton, Katherine Bormann, Alicia Koelz, Eleisha Nelson, Amahl Arulanadam & Nathan Petipas) (A)
Walker: Antifonys; Lilacs; Sinfonias Nos. 4 & 5 (Franz Welser-Möst & The Cleveland Orchestra) (A)

Brian Pidgeon
Fuchs: Orchestral Works, Vol. 1 (John Wilson & Sinfonia Of London) (A)
Music For Strings (John Wilson & Sinfonia Of London) (A)
Nielsen: Violin Concerto; Symphony No. 4 (James Ehnes, Edward Gardner & Bergen Philharmonic Orchestra) (A)
Pierre Sancan – A Musical Tribute (Jean-Efflam Bavouzet, Yan Pascal Tortelier & BBC Philharmonic) (A)
Poulenc: Orchestral Works (Bramwell Tovey & BBC Concert Orchestra) (A)
Rachmaninoff: Symphony No. 3; Voclaise; The Isle Of The Dead (John Wilson & Sinfonia Of London) (A)
Schubert: Symphonies, Vol. 3 (Edward Gardner & City Of Birmingham Symphony Orchestra) (A)
Shostakovich: Symphonies Nos. 12 & 15 (John Storgårds & BBC Philharmonic) (A)
Tchaikovsky: Orchestral Works (Alpesh Chauhan & BBC Scottish Symphony Orchestra) (A)

82. Best Remixed Recording

(A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

Alien Love Call
BADBADNOTGOOD, remixers (Turnstile & BADBADNOTGOOD Featuring Blood Orange)

New Gold (Dom Dolla Remix)
Dom Dolla, remixer (Gorillaz Featuring Tame Impala & Bootie Brown)

Reviver (Totally Enormous Extinct Dinosaurs Remix)
Totally Enormous Extinct Dinosaurs, remixer (Lane 8)

Wagging Tongue (Wet Leg Remix)
Wet Leg, remixers (Depeche Mode)

Workin’ Hard (Terry Hunter Remix)
Terry Hunter, remixer (Mariah Carey)

83. Best Immersive Audio Album

For vocal or instrumental albums in any genre.  Must be commercially released for physical sale or on an eligible streaming or download service and must provide a new immersive mix of four or more channels.  Award to the immersive mix engineer, immersive producer (if any) and immersive mastering engineer (if any).

Act 3 (Immersive Edition)
Ryan Ulyate, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ryan Ulyate, immersive producer (Ryan Ulyate)

Blue Clear Sky
Chuck Ainlay, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Chuck Ainlay, immersive producer (George Strait)

The Diary Of Alicia Keys
George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Alicia Keys & Ann Mincieli, immersive producers (Alicia Keys)

God Of War Ragnarök (Original Soundtrack)
Eric Schilling, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Kellogg Boynton, Peter Scaturro & Herbert Waltl, immersive producers (Bear McCreary)

Silence Between Songs
Aaron Short, immersive mastering engineer (Madison Beer)

84. Best Instrumental Composition

A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.

Amerikkan Skin
Lakecia Benjamin, composer (Lakecia Benjamin Featuring Angela Davis)

Can You Hear The Music
Ludwig Göransson, composer (Ludwig Göransson)

Cutey And The Dragon
Gordon Goodwin & Raymond Scott, composers (Quartet San Francisco Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)

Helena’s Theme
John Williams, composer (John Williams)

Motion
Edgar Meyer, composer (Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia)

85. Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

Angels We Have Heard On High
Nkosilathi Emmanuel Sibanda, arranger (Just 6)

Can You Hear The Music
Ludwig Göransson, arranger (Ludwig Göransson)

Folsom Prison Blues
John Carter Cash, Tommy Emmanuel, Markus Illko, Janet Robin & Roberto Luis Rodriguez, arrangers (The String Revolution Featuring Tommy Emmanuel)

I Remember Mingus
Hilario Duran, arranger (Hilario Duran And His Latin Jazz Big Band Featuring Paquito D’Rivera)

Paint It Black
Esin Aydingoz, Chris Bacon & Alana Da Fonseca, arrangers (Wednesday Addams)

86. Best Arrangement, Instruments and Vocals

An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

April In Paris
Gordon Goodwin, arranger (Patti Austin Featuring Gordon Goodwin’s Big Phat Band)

Com Que Voz (Live)
John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Metropole Orkest)

Fenestra
Godwin Louis, arranger (Cécile McLorin Salvant)

In The Wee Small Hours Of The Morning
Erin Bentlage, Jacob Collier, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (säje Featuring Jacob Collier)

Lush Life
Kendric McCallister, arranger (Samara Joy)

87. Best Orchestral Performance

Award to the Conductor and to the Orchestra.

Adès: Dante
Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

Bartók: Concerto For Orchestra; Four Pieces
Karina Canellakis, conductor (Netherlands Radio Philharmonic Orchestra)

Price: Symphony No. 4; Dawson: Negro Folk Symphony
Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

Scriabin: Symphony No. 2; The Poem Of Ecstasy
JoAnn Falletta, conductor (Buffalo Philharmonic Orchestra)

Stravinsky: The Rite Of Spring
Esa-Pekka Salonen, conductor (San Francisco Symphony)

88. Best Opera Recording

Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists, and to the Composer and Librettist (if applicable) of a world premiere Opera recording only.

Blanchard: Champion
Yannick Nézet-Séguin, conductor; Ryan Speedo Green, Latonia Moore & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Corigliano: The Lord Of Cries
Gil Rose, conductor; Anthony Roth Costanzo, Kathryn Henry, Jarrett Ott & David Portillo; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project & Odyssey Opera Chorus)

Little: Black Lodge
Timur; Andrew McKenna Lee & David T. Little, producers (The Dime Museum; Isaura String Quartet)

89. Best Choral Performance

Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

Carols After A Plague
Donald Nally, conductor (The Crossing)

The House Of Belonging
Craig Hella Johnson, conductor (Miró Quartet; Conspirare)

Ligeti: Lux Aeterna
Esa-Pekka Salonen, conductor (San Francisco Symphony Chorus)

Rachmaninoff: All-Night Vigil
Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

Saariaho: Reconnaissance
Nils Schweckendiek, conductor (Uusinta Ensemble; Helsinki Chamber Choir)

90. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

American Stories
Anthony McGill & Pacifica Quartet

Beethoven For Three: Symphony No. 6, ‘Pastorale’ And Op. 1, No. 3
Yo-Yo Ma, Emanuel Ax & Leonidas Kavakos

Between Breaths
Third Coast Percussion

Rough Magic
Roomful Of Teeth

Uncovered, Vol. 3: Coleridge-Taylor Perkinson, William Grant Still & George Walker
Catalyst Quartet

91. Best Classical Instrumental Solo

Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

Adams, John Luther: Darkness And Scattered Light
Robert Black

Akiho: Cylinders
Andy Akiho

The American Project
Yuja Wang; Teddy Abrams, conductor (Louisville Orchestra)

Difficult Grace
Seth Parker Woods

Of Love
Curtis Stewart

92. Best Classical Solo Vocal Album

Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with greater than 50% playing time of new material.

Because
Reginald Mobley, soloist; Baptiste Trotignon, pianist

Broken Branches
Karim Sulayman, soloist; Sean Shibe, accompanist

40@40
Laura Strickling, soloist; Daniel Schlosberg, pianist

Rising
Lawrence Brownlee, soloist; Kevin J. Miller, pianist

Walking In The Dark
Julia Bullock, soloist; Christian Reif, conductor (Philharmonia Orchestra)

93. Best Classical Compendium

Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 50% playing time of the album, and to the Composer and Librettist (if applicable) with over 50% playing time of a world premiere recording only.

Fandango
Anne Akiko Meyers; Gustavo Dudamel, conductor; Dmitriy Lipay, producer

Julius Eastman, Vol. 3: If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich?
Christopher Rountree, conductor; Lewis Pesacov, producer

Mazzoli: Dark With Excessive Bright
Peter Herresthal; Tim Weiss, conductor; Hans Kipfer, producer

Passion For Bach And Coltrane
Alex Brown, Harlem Quartet, Imani Winds, Edward Perez, Neal Smith & A.B. Spellman; Silas Brown & Mark Dover, producers

Sardinia
Chick Corea; Chick Corea & Bernie Kirsh, producers

Sculptures
Andy Akiho; Andy Akiho & Sean Dixon, producers

Zodiac Suite
Aaron Diehl Trio & The Knights; Eric Jacobsen, conductor; Aaron Diehl & Eric Jacobsen, producers

94. Best Contemporary Classical Composition

A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

Adès: Dante
Thomas Adès, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

Akiho: In That Space, At That Time
Andy Akiho, composer (Andy Akiho, Ankush Kumar Bahl & Omaha Symphony)

Brittelle: Psychedelics
William Brittelle, composer (Roomful Of Teeth)

Mazzoli: Dark With Excessive Bright
Missy Mazzoli, composer (Peter Herresthal, James Gaffigan & Bergen Philharmonic)

Montgomery: Rounds
Jessie Montgomery, composer (Awadagin Pratt, A Far Cry & Roomful Of Teeth)

Air Date For 2024 GRAMMYs Announced: Sunday, Feb. 4, Live In Los Angeles; GRAMMY Awards Nominations To Be Announced Friday, Nov. 10, 2023


!function(f,b,e,v,n,t,s)
{if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};
if(!f._fbq)f._fbq=n;n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;
n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];
s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window, document,’script’,
‘https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);
fbq(‘init’, ‘338622743242551’);
fbq(‘track’, ‘PageView’);

Source link

Source: News

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *